Birleştirilmiş İmajları Dinamik Katmanlama İle Yönetin

 

clockieVMware Mirage, IT departmanının fiziksel masaüstü sistemler üzerinde imaj yönetimi yapmasını sağlar. Dinamik katmanlama, işletim sistemi (OS) ve uygulamaların ilk kez kullanıcıyla buluştuğu durumlarda işlemleri basitleştirmeye olanak tanır.

Mirage sayesinde araçlar IT veya son kullanıcı tarafından kontrol edilebilen mantıksal katmanlara ayrıştırılır. IT işletim sistemi ve uygulama düzeyi güncellemelerini bir düzene sokarken, son kullanıcılar kendi kişisel ayarlarını kullanırlar.

Bu esnek uç nokta yönetimi sayesinde işletim sistemi güncellemeleri/geçişleri, uygulama ve donanım sürümü güncellemeleri hızlı bir şekilde yapılabilir.

 

Windows 7, Windows 8.1 ve Windows bütünleşik POSReady 2009 Geçişlerini Hızlandırması

portfolio9VMware Mirage, mevcut bir Windows XP aracını Windows 7’ye veya diğer bir Windows 7 aracını Windows 8.1’e yükseltmek ya da bir son kullanıcı profilini ve dosyalarını yeni bir Windows 7 / 8.1 makinesine yükseltmek gibi, Windows 7’ye ve 8.1’e geçerken en sık yapılan işlemleri hızlandırır.

Ek olarak, Mirage geçişe başlamadan önce Windows XP ve Windows 7 sisteminin bellek kopyasını (snapshot) alır, bir hata durumunda IT hızlıca son kullanıcının sistemini bir önceki çalışan durumuna geri çevirebilir. Perakende, finans ve sağlık gibi endüstriyel kurumlar POS terminallerinin POSReady 2009’a geçişlerini hızlandırmada Mirage’ı kullanabilirler. Bu iyileştirmeler kuruluşların yeni işletim sistemlerine geçişlerinde zaman ve paradan tasarruf etmelerini sağlar. 4000 çalışana sahip bir kurumda zaman kazancı %50’den fazla olabilir.

 

Otomatik PC Yedeklemesi ve Tüm Sistemi Ayağa Kaldırma

Bir masaüstü sisteminin imajının alınması, çalışmayan bir hard disk veya çalınan/arızalı bir bilgisayarın değiştirilmesi ya da bilgisayarın önceki bellek dosyasına döndürülmesi gereken durumlarda yapılacak işlemler zorlayıcı olabilir.

VMware Mirage işletim sistemi, uygulamalar, dosyalar ve kişisel ayarlar da dâhil bütün bilgisayarın bellek kopyasını alır ve son kullanıcının eski sistemine ait olan bu imajı herhangi bir araca yükler. Self-service dosya kurtarma veya dosyalar üzerinde sağlanan “beni takip et” (follow me) erişimi ile de son kullanıcının verimliliği arttırır.

 

Altyapı Eklemeden Şubelerde ve Uzakta Bulunan Bilgisayarları Kolayca Yönetin

VMware Mirage hem depolama hem de ağ transferleri işlemlerinde veriyi tekilleştirerek WAN’da (WAN: Wide Area Network) daha üstün olacak şekilde tasarlanmıştır. Paket içinde kurulu gelen bant genişliği kontrolü, ağ transferinin WAN boyunca limitler dâhilinde kalmasını sağlar.

Bu da IT departmanına, uzak ofislerin, evde veya seyahat halinde çalışanların bilgisayarlarının yönetiminde çok güçlü bir destek sağlamaktadır. VMware Mirage WAN üzerinde yer alan bu uç nokta PC’lerinin eksiksiz kopyalarını veri merkezinde toplar ve veri denetimi sağlar.

 

PC Hayat Döngüsü Yönetim Araçlarını Arttırın (PC Lifecycle Management Tools)

Mirage, PCLM (PC Lifesycle Management Tools) araçlarının sayısını arttırarak IT’nin kolay bir yol izlemesini ve yatırımlarını yaygınlaştırmasını sağlar. PCLM araçları ve Mirage, dinamik katmanlama, yedekleme, kurtarma ve geri alma seçenekleri ile birbirlerinin tamamlayıcısıdır.

Mirage, PCLM araçlarını yaygınlaştırarak yardım masası destek maliyetini düşürür, yedekleme ve kurtarma işlemlerini iyileştirir ve karmaşık OS dağıtımlarını basitleştirir. Yazılım programlama arayüzü (API: Application Programming Interface) uzantısı ve gelişmiş raporlama yapısı ile IT’nin araçları daha etkin yönetmesini sağlar.

 

mirage_box

corner-graphic-large

 
 

VMware Mirage Nedir?

Mirage bir PC’ye yüklendiğinde bütün makineyi tarar ve makinenin içeriğini mantıksal katmanlara ayırarak sınıflandırır. Mirage PC üzerinde herhangi bir şeyi bir yerden başka bir yere taşımaz; sadece sınıflandırır, böylelikle IT personeliniz uç nokta yönetimini daha etkin yapabilir.

Mirage daha sonra bu uç nokta imajını veri merkezinde bulunan Mirage Sunucu’ya gönderip imaj ve kopyanın senkronize kalmasını sağlar. Son kullanıcı çevrimiçi olduğunda Mirage bu senkronizasyon işlemini gerçekleştirir. Senkronizasyon IT yönetim düzeyinde güncellemeleri ve son kullanıcının sisteminde yaptığı değişiklikleri içerir. Son kullanıcılar çevrimiçi veya çevrimdışı oldukları halde yerel bilgisayarın gücünü – CPU ve grafik kart – yükseltebilir.

Mirage; mimarisi veri merkezinde bulunan ve uç noktaların yönetimiyle güvenliğini merkezileştiren bir Mirage Sunucu’dan, uç noktada olan lokal bellek bilgisi oluşturan bir Mirage istemciden ve bu iki yönlü bilgi senkronizasyonunu WAN üzerinde hızlandıracak, ileri seviyede tasarlanmış WAN teknolojisinden oluşur.

 

Özellikleri ve Faydaları

Basitleştirilmiş Masaüstü YönetimiDinamik Katmanlama

Katmanlı İmaj Yönetimi

Son noktaya ait imajı size ya da IT bölümünüze ait mantıksal katmanlar halinde yönetir.
Son kullanıcı dosyalarınının ve kişiselleştirilen kullanıcı profilinin bakımını yaparken, IT yönetimi altındaki katmanlar güncellenir.

Son noktada meydana gelen bir işlevsizlik durumunda kullanıcı uygulamalarından ve veri bütünlüğünden ödün vermeden, IT bölümü sistem katmanlarını onarmak üzere yeniden yükleme yapabilir.

PC hayat döngüsü için mevcut PC yönetim süreçleri ve çözümleri ile uyumlu çalışarak, kullanıcının verilerini ve kişisel bilgilerini kaybetmeden hızlı bir biçimde eski PC’den yeni PC’ye aktarılmasını sağlar.

 

Katmanlı Uygulama Yönetimi

VMware Mirage yönetimli uygulama katmanı gücü sayesinde bireysel uygulamaları, uygulama gruplarını veya VMware ThinApp® paket uygulamalarını tüm son kullanıcı topluluklarına kolaylıkla dağıtabilir.

Belli bir ekibe ait uygulamalar tek uygulama katmanı şeklinde gruplandırılabilir ve bir grup çalışan için son noktalara dağıtılabilir.

PC’ler için İmaj Yönetimi

Provizyon merkezli yönetilen Mirage imajları fiziksel Windows masaüstü ve dizüstü bilgisarlara dağıtır veya IT tarafından yönetilen imajları sanal makinelere dağıtarak “kendi bilgisayarını getir” inisiyatiflerini destekler.

Tam Masaüstü Yedeklemesi ve Kurtarması

Tam PC bellek kopyalaması (snapshot) ve veri merkezindeki değişikliklerin sürekli senkronizasyonu sayesinde masaüstü sistemlerinin kurtarılmasını sağlar. IT, sistemi yeni bir makineye kolayca geri yükleyerek, PC’nin çalındığı, kaybolduğu veya arızalandığı durumlarda çalışamama süresini minimuma indirir.

VMware Mirage portalı ile son kullanıcılar, uç nokta üzerindeki herhangi bir web tarayıcıdan merkezdeki herhangi bir dosya veya dizine birkaç tık ile kolayca erişebilirler.

 

Uzaktan ve Şube İçi Çalışanlar İçin Optimize Edilmiştir

Herhangi bir Mirage istemci uç noktasını şube yansıtıcısı gibi ayarlayarak şube içi yönetimi optimize eder. Mirage şube yansıtıcısı önce Mirage sunucudan güncellemeleri indirir, arkasından şubedeki diğer istemcileri uçtan uca (peer to peer) günceller.

İleri düzey algoritmalar sayesinde Mirage sunucu ve uzaktaki Mirage istemci veya ofis arasında yalnızca gerekli dosyaların aktarımı yapılır. Mirage, bir Mirage sunucu bazında 1500’e kadar son kullanıcıyı destekleyecek biçimde tasarlanmıştır ve çok az altyapı değişikliği ile bir sunucu kümesi başına on binlerce aygıtı destekleyecek şekilde kolaylıkla ölçümlendirilebilir.

Sınırlar Dâhilinde Son Kullanıcı Verimliliğini Artırmak

Çevrimdışı üretkenliği sağlamak için son kullanıcıların yerel kaynaklarını yükseltmesine olanak tanır. VMware Mirage tarafından yönetilen imajlar doğal olarak Windows masaüstü ve dizüstü sistemlere yüklenir. IT bölümü, Windows 8.1’in de dâhil olduğu çok çeşitli Windows işletim sistemlerini yönetme kapasitesine sahiptir.

İmaj katmanlaması kullanıcılara sistemlerini kişiselleştimeleri için esneklik sağlar. Mirage istemci son kullanıcının PC’sinde kullanılan kaynakları gözlemleyerek yedekleme ve senkronizasyon süreçlerinde kullanıcı verimliliğini engellemez. Mirage dinamik olarak CPU, RAM ve ağ kullanımı ile uyum içinde çalışarak son kullanıcının eşsiz bir deneyim yaşamasını sağlar.